WIELOKULTUROWY LUBLIN to festiwal mniejszości narodowych, etnicznych, religijnych i wyznaniowych obecnych w Lublinie.
To wyjątkowa okazja, aby poznać kultury i tradycje, aby ich „dotknąć i posmakować”.

Na wielokulturowej scenie wystąpia Zespół BUM BUM ORKeSTAR, DIKANDA, SHUKAR GILA oraz THE SNOPKERS ENSEMBLE i ENSEMBLE QUATTROVOCE.

 

BUM BUM ORKeSTAR 

25 maja / godz.20.30 / Wirydarz Centrum Kultury w Lublinie / Wstęp wolny

Założony w 2014 roku polski zespół muzyczny. Wykonuje utwory, które są połączeniem muzyki bałkańskiej, klezmerskiej oraz polskiej. Nazwa formacji ściśle wiąże się z muzyką jaką i w jaki sposób wykonują. Bombowa, bo fantastycznie zagrana, bombowa - bo niesie ze sobą taką ilość emocji, energii i mocy, że brak na to opisowej skali. BUM BUM ORKeSTAR to zespół, w którym grają sami soliści, tworząc przy tym \"harmonię doskonałą\". Są laureatami naważniejszych festiwali folkowych w Polsce takich jak fastiwal polskiego radia \"Nowa Tradycja\", \"Mikołajki Folkowe\", \"Dragon Folk Fest\".

Strona zespołu: www.bumbumorkestar.pl

Facebook: www.facebook.com/bumbumorkestar/

YouTube: www.youtube.com/c/bumbumorkestar 

Soundcloud: www.soundcloud.com/bum-bum-orkestar 

 

THE SNOPKERS ENSEMBLE 

26 maja / godz. 19.00/ Kościół Ewangelicko-Augsburski / Wstęp wolny

Zespół powstał w 2014 roku i działa przy parafii Ewangelicko-Augsburskiej św. Trójcy w Lublinie. The Snopkers Ensemble występuje w składzie ośmioosobowym i wykonuje repertuar z różnych epok i kręgów kulturowych, zarówno muzykę religijną jak i świecką. W 2017 roku zespół zdobył Grand Prix na I Ogólnopolskim Przeglądzie Pieśni Ewangelickiej w Katowicach.

Członkowie zespołu: Małgorzata Tylżanowska, Natalia Zanni-Lewandowska - Soprany,

Joanna Guzowska, Marta Załęska - alty,

Marcin Cichowlas, Adam Lewandowski - tenowy,

Mirosław Górczyński, Adam Załęski - basy


DIKANDA

26 maja / godz. 20.30 / Wirydarz Centrum Kultury w Lublinie / Wstęp wolny

To uznany szczególnie na zagranicznym rynku muzycznym szczeciński zespół grający world music. W swojej twórczości Dikanda stawia na autentyczność stylu - poszukuje nowych nurtów i większość utworów jest oryginalnymi kompozycjami. Muzyczne inspiracje czerpie z tradycyjnych, folkowych brzmień szeroko rozumianego orientu - od Bałkanów, przez Izrael, Kurdystan, Białoruś po Indie. W ich utworach można usłyszeć głównie brzmienia bałkańskie i cygańskie. Zespół istnieje od 1997 r. Dikanda ma w swoim dorobku 7 płyt - w tym DVD Live nagrywane w zakopiańskim Teatrze Witkacego; setki koncertów (głównie w Niemczech, Austrii i Szwajcarii, ale również w Rosji, Indiach oraz USA), zdobyli także liczne nagrody - w tym \"Płyta roku\" niemieckiego czasopisma \"Folker\" przyznana w 2005 roku za \"Usztijo\". Koncerty Dikandy to niezwykle emocjonalna podróż po etnicznych brzmieniach, żywiołowe spotkanie pełne energii, charyzmy, prawdziwych uczuć. Charakterystyczne dla Dikandy jest tworzenie nowych słów w tekstach utworów, w ten sposób powstał oryginalny język grupy - \"dikandisz\". Najważniejszy w twórczości zespołu jest przekaz, który jest relacją między artystami, a publicznością.

Strona zespołu: www.dikanda.com 

Facebook: www.facebook.com/dikanda/ 

YouTube: www.youtube.com/user/DikandaTV 


ENSEMBLE QUATTROVOCE

27 maja / godz.18.00 / Katedra Prawosławna / Wstęp wolny

Istniejący od 2011 roku Ensemble QuattroVoce to formacja założona przez profesjonalnych śpiewaków (Marta Wróblewska - sopran, Aleksandra Pawluczuk – sopran, Przemysław Kummer – bas, Paweł Pecuszok – tenor) związanych ze środowiskiem muzycznym Białegostoku. Członkowie tego interesującego kwartetu wokalnego są absolwentami klas śpiewu solowego Uniwersytetu Muzycznego F. Chopina w Białymstoku i legitymują się dyplomami z wyróżnieniem. Warto zaznaczyć, że – jako profesjonalni śpiewacy – mają oni na koncie zarówno występy indywidualne w recitalach solowych, jak i udział w licznych przedsięwzięciach zespołowych z większymi dziełami oratoryjnymi i kantatowymi, a także w przedstawieniach operowych. Członkowie zespołu wydali indywidualne CD z twórczością wokalną S. Moniuszki, W.A. Mozarta, a także cieszącą się dużym powodzeniem płytę \"Ukraińskie impresje\". 
Tym razem soliści podjęli próbę wykonania w solowej obsadzie muzyki wyłącznie jednego kompozytora – Maksyma Berezowskiego, ukraińskiego kompozytora, klasyka muzyki cerkiewnej, z zamiarem nadania jej nieco odmiennego kształtu interpretacyjnego, niż ten tradycyjny, do którego przyzwyczajeni są odbiorcy.

Jak powszechnie wiadomo, śpiewy cerkiewne są wykonywane z reguły przez duże chóry męskie, mieszane i żeńskie, parafialne, amatorskie i profesjonalnie. Zespół QuattroVoce pragnie na swój sposób przełamać tę dominującą opinię oraz kanon, iż muzykę cerkiewną można realizować wyłącznie w wielkiej obsadzie. Nie bez znaczenia pozostaje też fakt, że soliści reprezentują Podlasie – region Polski szczególnie nasycony kulturą prawosławną i śpiewem obrządku wschodniego. Obcując na co dzień z takim klimatem, czują się w nim dość swobodnie i mają wszelkie prawo i kompetencje aby wypowiadać się w formie artystycznej na temat cerkiewnego brzmienia.

 

 

SHUKAR GILA 

27 maja / godz.20.30 / Wirydarz Centrum Kultury w Lublinie / Wstęp wolny

Jest wyjątkowym zespołem na cygańskiej scenie artystycznej w Polsce. Odważnie sięga po tradycyjne, niekiedy zapomniane już utwory taborowe i romanse cygańskie, łącząc je z orientalnymi brzmieniami. To ożywcza mieszanka, czysta i absolutnie prawdziwa. Niema w niej pretensjonalności, nie ma elektrycznych śladów psujących autentyzm. Zespół \"Shukar Gila\" powstał w roku 2014, grupa prezentuje wyłącznie klasyczną muzykę romską (Gipsy Music). W repertuarze grupy znajdują się wykwintne romanse, a także dynamiczne kompozycje. Prezentowana muzyka jest w całości na żywo i w pełni odzwierciedla autentyczne emocje, które hipnotyzują publiczność.